Oct 2, 2019

MANA huvudpartner för Vännäs HC:s flick- och damhockey

MANA Projektbyrå har ingått ett treårigt avtal med Vännäs Hockey Club som huvudpartner för klubbens flick- och damhockey. MANA vill med sin satsning öka förutsättningarna för att fler tjejer ska kunna spela hockey och på så sätt också bidra till en mer jämställd idrott.

Det var i våras när MANA var projektledare för nybyggnationen av omklädningsrummen i Vännäs ishall som tanken om att inleda ett långsiktigt samarbete för att främja klubbens flick- och damhockey väcktes.

-Det känns jättekul att få stötta Vännäs HC i deras satsning och samtidigt ge klubben bättre förutsättningar för de tjejer som söker sig till hockeygymnasiet. Vår målsättning som huvudpartner är att långsiktigt arbeta för en mer jämställd idrott där flickors möjligheter ökar, samtidigt som det känns extra kul att stötta en lokal idrottsklubb, säger Anna Bandling, marknadsansvarig MANA Projektbyrå.

Läs mer om nyheten på Vännäs HC:s hemsida.